Erken Boşalmanın Nedenleri  ve Belirtileri

Erken Boşalma Nedir?

Erken Boşalmaya Son!Erken boşalma en küçük uyarılma ile cinsel penetrasyondan önce ya da kısa süre sonra ve kişi istemeden kontrolsüzce olan boşalmadır. Bu, her iki partner için de tatmin edici olmayan bir cinsel deneyime yol açabilir. Bu soruna daha çok etki edecek olan anksiyeteyi de artırabilir. Erken boşalma erkeklerdeki cinsel fonksiyon bozukluğunun en yaygın biçimlerinden biridir ve her erkeği muhtemelen hayatının bir döneminde etkilemiştir.

Erken Boşalmaya Ne Neden Olur?

Erken boşalma vakalarının çoğunun belirli bir nedeni yoktur. Erkekler genellikle cinsel deneyim ve yaşla birlikte orgazmı geciktirmeyi öğrenirler. Erken boşalma sadece belirli cinsel durumlarda, yeni bir partner ile ya da son boşalmadan bu yana uzun zaman geçtiyse gerçekleşebilir. Anksiyete, suçluluk ya da depresyon gibi psikolojik faktörler erken boşalmaya neden olabilir. Bazı durumlarda, erken boşalma hormonal sorunlar, yaralanma ya da bazı ilaçların bir yan etkisi gibi altta yatan bir nedene bağlı olabilir.

Belirtiler Nelerdir?

Erken boşalmanın başlıca belirtisi ya ilişki başlamadan önce ya da başladıktan hemen sonra kontrolsüz bir boşalmadır. Boşalma en küçük cinsel uyarılmayla kişi istemeden önce olur.

Erken Boşalma Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz sizinle tıbbi ve cinsel öykünüzü konuşacak ve kapsamlı bir fizik muayene yürütecektir. Doktorunuz ayrıca eşinizle de konuşmak isteyebilir. Çünkü erken boşalmanın pek çok nedeni olabilir, doktorunuz başka herhangi bir tıbbi sorunu ekarte etmek için laboratuvar testleri isteyebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok durumda erken boşalma tıbbi tedaviye ihtiyaç olmaksızın zaman içinde kendi kendine çözümlenebilir. Gevşeme tekniklerini uygulamak veya dikkat dağıtma yöntemleri kullanmak size boşalmayı geciktirmede yardımcı olabilir. Bazı erkeklerde alkol, tütün veya yasadışı uyuşturucu kullanımını bırakmak ya da azaltmak, boşalmayı kontrol etme yeteneğini geliştirebilir.

Doktorunuz size ve eşinize boşalmayı geciktirmeyi sağlayan belirli tenikler uygulamanızı tavsiye edebilir. Bu teknikler boşalmaya yol açan hisleri tanımlamak ve kontrol etmeyi ve uyarılmayı yavaşlatmak veya durdurmak için iletişim kurmayı içerebilir. Diğer seçenekler arasında penisin duyusunu azaltmak için bir prezarvatif kullanmak veya ilişki sırasında sırtüstü uzanmak gibi farklı bir pozisyon denemek olabilir. Psikolojik danışma ve davranışçı terapi erken boşalmaya bağlı anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Fluoksetin (Prozac), paroksetin (Paxil) ve sertralin (Zoloft) gibi selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) denilen bazı antidepresan ilaçlar bazen erken boşalma tedavisinde kullanılmaktadır.Bu ilaçlar kullanılır çünkü SSRI’ların yan etkileri boşlamayı geciktirmeyi sağlayan orgazmı engelleme fonksiyonunu yerine getirir. Erken boşalmanın tedavisi için SSRI’ların kullanımının depresyonla ilgisi yoktur ve “prospektüs dışı” kullanım olarak kabul edilir.

İlaç kullanmadan tamamen doğal yöntemlerle erken boşalma tedavisi görmek istiyorsanız Erken Boşalmak Tercihtir Kitabını okumanızı öneririm. Hemen tıklayın.

Benzer Konular:

Erken Boşalıyorum Ne Yapmalıyım?

Erken Boşalmayı Durdurmanın 7 Yolu

Tantra İle Erken Boşalma Tedavisi

Erken Boşalmadan Kurtulmak

 

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir